Election 2018: How to Vote & Who to Vote For

Vote for the candidates who support LGBT Equality! Vote like your life depends on it – because it does. We can turn Florida blue this year if we all #BringItHome!

In many counties you can vote early, and you can vote everywhere in Florida on Election Day, which is Tuesday, November 6. Find early voting sites and times by county. 

These candidates have been endorsed by the Florida LGBTA Democratic Caucus and our local chapters. You will also find our recommendations on the constitutional amendments on the ballot.

FEDERAL ENDORSEMENTS

US Senator Bill Nelson
CD-1: Dr. Jennifer Zimmerman 
CD-3: Yvonne Hayes Hinson
CD-4: George “Ges” Selmont
CD-5: Rep. Al Lawson
CD-6: Nancy Soderberg 
CD-7: Rep. Stephanie Murphy 
CD-8: Sanjay Patel 
CD-9: Rep. Darren Soto 
CD-10: Rep. Val Demmings
CD-11: Dana Cottrell
CD-12: Chris Hunter
CD-13: Rep. Charlie Crist 
CD-14: Rep. Kathy Castor
CD-15: Kristen Carlson
CD-16: David Shapiro 
CD-18: Lauren Baer 
CD-19: David Holden
CD-20: Rep. Alcee Hastings
CD-21: Rep. Lois Frankel
CD-22: Rep. Ted Deutch 
CD-23: Rep. Debbie Wasserman-Schultz
CD-26: Debbie Mucarsel-Powell
CD-27: Donna Shalala

STATE ENDORSEMENTS

Governor & Cabinet

Governor: Andrew Gillum
Attorney General: Sean Shaw 
CFO: State Senator Jeremy Ring
Commissioner of Agriculture and Consumer Services: Nikki Fried

State Legislature

Senate District 8: Kayser Enneking
Senate District 16: Amanda Murphy
Senate District 18: Janet Cruz
Senate District 20: Kathy Lewis
Senate District 22: Bob Doyel
Senate District 24: Lindsay Cross
Senate District 26: Catherine Price
Senate District 34: Gary Farmer
House District 4: Rebecca Koelzer
House District 21: Jason Haesler
House District 28: Lee Mangold
House District 37: Tammy Garcia
House District 42: Barbara Cady
House District 47: Anna Eskamani
House District 49: Rep. Carlos Guillermo Smith
House District 55: Audrey Asiuto
House District 59: Adam Hattersley
House District 60: Debra Bellanti
House District 61: Dianne “Ms Dee” Hart
House District 63: Fentrice Driskel
House District 65: Sally Laufer
House District 66: Alex Heeren
House District 69: Jennifer Webb
House District 71: Tracy Pratt
House District 72: Margaret Good
House District 76: David Bogner
House District 78: Parisima Taeb
House District 89: James Bonfiglio
House District 93: Emma Collum
House District 97: Jared Moscowitz
House District 98: Michael Gottleib
House District 103: Cindy Polo
House District 105: Javier Estevez
House District 106: Sara McFadden
House District 115: Dr Jeffrey Solomon
House District 118: Robert Asencio

AMENDMENTS

The Caucus Supports:
Amendment 3: Requires voter approval of casino gambling
Amendment 4: Restores voting right for felons who have served their time
Amendment 9: Bans offshore oil and gas drilling and vaping in enclosed indoor workplaces
Amendment 13: Prohibits betting on dog races

The Caucus Opposes:
Amendment 1: Grants an additional $25,000 homestead exemption for homes worth $125,000 or more
Amendment 2: Makes permanent what currently is a temporary cap of 10 percent on annual property value increases for vacation homes, apartments and commercial property, effectively limiting increases on tax bills. (2nd homes and commercial) property assessment increases permanent
Amendment 5: Requires 2/3 vote of legislature to impose or increase tax or fee instead of a simple majority
Amendment 6: Adds a Marsy’s Law (victims’ rights) to state constitution, increases judicial retirement age; prohibits judges from deferring to administrative agencies to interpret law
Amendment 7: Requires death benefits for first responders and military members, a supermajority vote for college fees, and adds state college system structure to constitution
Amendment 11: Repeals some obsolete language; repeals a provision saying that changes to a criminal statute are not retroactive

The Caucus Takes No Position On:
Amendment 10: Prohibits counties from abolishing certain local offices, changes start date of legislative sessions, and adds an executive office and executive department to constitution
Amendment 12: Prohibits public officials from lobbying for compensation while in office and 6 years thereafter.

LOCAL ENDORSEMENTS

Stonewall Democrats of Alachua County:
– School Board: Rob Hyatt, Tina Certain, and Gunnar Paulson
– County Commission: Marihelen Wheeler, District 2

Dolphin Democrats of Broward County
– County Commission: Lamar Fisher, District 4
– School Board: Jim Silvernale, District 1
– Coral Springs City Commission: Diane Gonzalez Simpson, Seat 2
– Dania Beach City Commission: Lauren Odman
– Hallandale City Commission: Steven Michael Carlo, Seat 1
– Hallandale City Commission: Sabrina Javellina, Seat 2
– Hollywood City Commission: Caryl Sandler Shuham, District 1
– Lauderdale Lakes City Commission: Paul Francisco Martin, Seat 1
– Lauderdale Lakes City Commission: Karlene Maxwell-Williams, Seat 2
– Margate City Commission: Renata Castro, Seat 3
– Margate City Commission: Joanne Simone, Seat 5
– North Lauderdale City Commission: John “Jack” Brady, Mayor At Large
– North Lauderdale City Commission: Gerald Jerry Graziose, District B
– Oakland Park City Commission: Mitch Rosenwald
– Oakland Park City Commission: Robert B Thompson
– Plantation City Council: Aron Davis, Mayor
– Plantation City Council: Denise Horland, City Council Group 2
– Plantation City Council: Nick Sortal, City Council Group 5
– Pompano Beach City Commission: Michael “Mike” Sobel, Mayor
– Pompano Beach City Commission: John Geer, District 1
– Pompano Beach City Commissioner: Barry Moss, District 5
– Tamarac City Commission: Gerald Heller, Mayor at Large
– Tamarac City Commission: Mike Gelin, District 2
– Tamarac City Commission: Doug Maesk, District 4 
– Wilton Manors Mayor: Justin Flippen
– Wilton Manors Commission: Paul Rolli

Hillsborough County LGBTA Democratic Caucus:
– County Commission: Angela Birdsong, District 2
– County Commission: Andrew Davis, District 4
– County Commission: Mariella Smith, District 5
– County Commission: Kimberly Overman, District 7
– School Board: Bill Person, District 1

Lee County LGBTQA Democratic Caucus:
– School Board: Debbie Jordan, Seat 4
– Fort Myers City Council: Christopher Pierce, Seat 4

Capital Equality (Leon)
– Tallahassee City Commission: Jeremy Matlow, Seat 3
– Soil and Water Conservation District Supervisor: Brian Leon, District 4

Osceola County LGBTA Democratic Caucus:
– County Commission, Cheryl Grieb, Seat 4
– County Commission, Viviana Janer, Seat 2

Pasco LGBTA Democratic Caucus:
– County Commission: Kelly Smith, District 2
– County Commission: Brandi Geoit, District 4

Stonewall Democrats of Pinellas County:
– County Commission: Amy Kedron, District 6
– School Board: Matt Stewart, District 6

Rainbow Ridge LGBTA Democratic Caucus of Polk County:
– County Commission: Karen Cooper Welzel, District 4
– School Board: Sarah Fortney, District 3

**We do not provide judicial recommendations as it is illegal for a partisan agency to do so. Please refer to your local paper or non-partisan organization for judicial recommendations**

Web Presence Provided by Bluestare Networks
Chartered by the Florida Democratic Party